Su Kaçağı Tespit Bulma

Sıhhi Tesisat Malzemeleri Nelerdir? 7 Malzeme Türü
Sıhhi Tesisat Malzemeleri Nelerdir?

Sıhhi Tesisat Malzemeleri Nelerdir? 7 Malzeme Türü

Pis su tesisatı, sıcak-soğuk su tesisatları, drenaj sistemleri, akaryakıt taşıma tesisatları; Sıhhi tesisat kategorisi içerisine girmektedir. Sıhhı tesisat malzemeleri içerisinde en çok kullanılanlar vana, dirsek, te aparatı ve diğer bağlantı elemanlarıdır. Ancak kuruluma ve tesisatın türüne bağlı olarak ek malzemeler gerekebilir.

Projeye göre, yapının teknik özellikleri ve ihtiyaca göre her ne kadar sıhhi tesisat malzemeleri ve ekipman kullanımı değişse de aşağıda belirtmiş olduklarımız sıkça kullanılmakta olanlardır. Sıhhi Tesisat Malzemeleri Nelerdir? 7 Malzeme Türü haricinde farklı teknik özelliklerde malzemelerde bulunmaktadır. Su tesisatçısı ana hizmet birimlerinden olan Sıhhi tesisat için firmamız Yoncu tesisatında servis hizmetleri bulunmaktadır.

Sıhhi Tesisatta Kullanılan Malzemeler

Her ne kadar sıhhi tesisat denilince akıllarımıza sadece borularla su aktarımı gelse de içerisinde birçok seçeneği barındırır. Örnek vermek gerekirse; tuvalet giderleri, duş tesisatı, mutfak tesisatı, fıskiye, sulama sistemleri ve baraj tesisatlarında yapılan işlemler de sıhhi tesisat kategorisinde bulunur.

Sıhhi Tesisatta Kullanılan Malzemeler

Çalpara Çekvalf

Tesisatın ihtiyacına göre çeşitli büyüklüklerde piyasada bulunan çalpara çekvalf, mil üzerinde hareket eden bir disk ile çalışır. Bu disk sayesinde su tek bir yönde ilerlerken, geri dönmesi engellenir.

Çekvalf

Musluk

Taşınan suyun dışarıya aktarılmasında kullanılır. Borunun büyüklüğüne bağlı olarak tasarlanan musluklar, suyun kesilmesinde ve akışını devam ettirmekte kolaylık sağlar. Yaşam alanı konutlarda bildiğiniz musluklar dışında sanayide ve çeşitli endüstride farklı tip musluklar kullanılmaktadır.

Kelepçe

Dişli ya da birbirine kaynatılması mümkün olmayan, birbirine geçmeli boru türlerinde kullanılır. Suyun basıncı ya da akışı sırasında boruların birbirinden ayrılmaması için kelepçe ile tutturulur. Kelepçelerde çok çeşitli malzeme türleri olup görev niteliğine göre farklı modellerde kullanımı vardır.

Gider Boruları

Gider Boruları

Pis su ve katı atık tahliyesinde tercih edilen gider boruları; geniş yüzeye sahiptir. Kolay kolay tıkanmaz ve pürüzsüz yapısı ile katı atıkların kolayca akmasını sağlar. Maliyet olarak da bakır borulara göre daha uygundur. Yaşam alanı konutlarda ve atık gereken tüm tesislerde gider boruları kullanımı yapılır. Çoğu zaman kentlerde ana altyapıya bağlıdır.

Vana

Vana

Musluktan farklı olarak vana genellikle konutlarda değil, iş yerleri ve sulama sistemlerinde kullanılmaktadır. Muslukların dış etkenlere karşı zayıf olması nedeniyle direkt güneşten, hava şartlarından etkilenmeyen ve dişleri çabuk bozulmayan vanalar tercih edilir.

Sayaç

Sayaç

İşyerlerinde ve konularda akan suyun miktarının görülmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca su şirketleri de fatura ölçümü yaparken sayaç miktarlarını dikkate alır.

Menfez Demiri

Özellikle büyük pisliklerin ve katı atıkların, herhangi bir takılma yaşamadan demir parmaklıklar arasından geçmesini sağlar. Menfez kullanma sebebi ise özellikle sokaklarda insanların gider kuyularına düşmesini engellerken, atıklar kolayca bu boşluklardan geçebilir.

Sıhhi Tesisatın Kullanıldığı Alanlar

Sıhhi tesisat olmadan yapılarda yaşamdan söz etmek genelde mümkün olmaz. Ticari mülklerde de sıhhi tesisat altyapı ve sistemin stabil çalışması için son derece gerekli ve önemlidir. Ufak hacimli ticari mekanlarla birlikte büyük tesislerin tümünde sıhhi tesisat altyapısı kurulur.

  • Konut, işyeri başta olmak üzere taşınmazların su ihtiyacının görülmesinde. Aynı şekilde bu evlerdeki pis suların ana hat giderlerine bağlanmasında.
  • Lağım ve menfez kurulumlarında.
  • Akaryakıt tesislerinin altyapı tesisatında.
  • Baraj sistemlerinde.
  • Sulama sistemlerinde.

Yöncu tesisat firması sıhhi tesisat konusunda tamir onarım, parça değişim, bakım dahil her türlü hizmeti profesyonel personelleri ile müşterilerine sağlamaktadır. Sıhhi tesisat tamir onarım hizmeti almanız gerekiyorsa 0538 293 26 16 numaradan bizlere günün her saati ulaşabilirsiniz. Acil durumlarda saat fark etmeksizin adresinize sıhhi tesisat uzmanı göndermekteyiz.

Sıhhi Tesisat Malzemeleri Nelerdir? 7 Malzeme Türü yazımız ziyaretçilerimiz için bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Lütfen konu ile ilgili soru görüş ve önerilerinizi bizlere iletiniz.

Share:
Blog

Tüm su kaçağı ve tamirat işlerinde teknolojik cihazlar ve gelişmiş modern yöntemler kullanarak üstün tesisat hizmetleri sağlıyoruz.

Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara