Su Kaçağı Tespit Bulma

Evde su kaçağını nasıl bulurum? - 5 Ana Madde Su Kaçağı Tespit Bulma
Evde su kaçağını nasıl bulurum?

Evde su kaçağını nasıl bulurum?

Bazı tesisat arızaları usta çağırmadan giderilebilir ancak su kaçağı için bunu söylemek pek mümkün değildir. Evde su kaçağını nasıl bulurum? su sızıntısını nasıl anlarım diyorsanız her ne kadar kesin sonuç vermesede deneyebilirsiniz.

Su kaçağı olduğundan emin olmak için birden fazla emareye ihtiyacınız vardır. Duvar ve tavanda ıslıklık, rutubet, nem, tabanda ıslaklık, duvarlarda betonlarda kararma, boya dökülmeleri, fayans derz aralarında karartı, kötü kotu su kaçağına işaret edercektir. Bu gibi durumlar dairenizde yaşanıyorsa muhtemelen su kaçağı sorunu yaşıyorsunuz.

Su kaçağının oluştuğundan emin olmaz için bir diğer yöntem de su vanasını komple kapatınız. Kapattığınız esnada vana sayacındaki numaraları kaydediniz. Yarım saat bekledikten sonra sayaç ilerlemiş ve numaralar değişmişse tesisatınız su kaçırıyor demektir.

Evde Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Evde Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Her durumda su sızıntıları özle görülebilecek yerlerde oluşmaz. Buda bulunmasını kişisel gözlem ile yapılmasını engeller. Çoğu zaman tesisat boruları zemin veya duvar içinden ilerlediği için gizli su kaçağı dediğimiz durumlar ortaya çıkar. Bunun yerini tam tespit etmek içinde özel üretimi yapılan su kaçağı bulma cihazları kullanılması gerekmektedir.

Cihaz kullanmadan yapabilecek tespit sadece gözlemle olacaktır. Daireniz içinde birden bire kötü koku başlamışsa, duvar veya tavada dökülme ve karartılar oluşuyorsa, zemin, tavan veya evin herhangi bir yerinde ıslak zeminler, ıslak beton ve duvar oluşuyorsa su kaçağını tespit etiniz demektir. Geriye bu sorunun tesisat tamir ve onarımı gerekmektedir.

Cihaz Olmadan Su Kaçağını Nasıl Bulurum?

Cihaz Olmadan Su Kaçağını Nasıl Bulurum?

Su kaçağı tespit işini profesyonel bir tesisat firmasından alıyorsanız kesinlikle cihazla tespit işlemi yapacaktır. Ülkemizde bu türdeki cihazlar 5 yılı aşkın süredir ciddi ve kurumsal çözüm sunan tesisat firmaları tarafından kullanılmaktadır. Kameralı, ısıya duyarlı, ses titreşimleri algılama özelliği olan bu cihazlar ile su kaçaklarının yeri nokta atışı %100 olarak bulunur.

Cihaz olmadan su kaçağı bulma işleminde hiç bir şey garanti değildir. Emin olmadan evinizin hiç bir yerini asla kırıp dökmeyiniz. Eski usul ve tekniklerle su kaçağı bulmaya kalkarsanız yok yere bir çok yerde kırım döküm yapmak zorunda kalırsınız.

Su kaçak ve su sızıntılarının tam yerinin bulunması için kullanılan bu cihaz ve ekipmanlar gelişmiş teknoloji ürünleridir. Cihaz maliyetleri yüksek olduğu için her tesisatçı firmasında bulunmayabilir. Bundan sebeple hala eski usul ile su kaçağını bulmaya çalışanlar karşınıza çıkacaktır ancak kesinlikle dikkatli olmayı boş yere su kaçağını bulacağız diye evinizi harabeye çevirtmeyin.

  • Faturalarınız önceki döneme göre sürekli artarak geliyorsa su kaçağından şüphe edebilirsiniz.
  • Alt komşunuz tavanında veya dairesinde yukardan gelen bir sızma veya tesisat üst kattan su akıyor şikayeti varsa muhtemelen su kaçağı sorunu yaşıyorsunuzdur.
  • Evinizin tavanında veya duvarındada dökülmeler ve küflenmeler varsa su kaçağına işaret eder.
  • Daire içinde anlamsız kötü koku varsa giderek sürekli artıyorsa su kaçağı olma ihtimali yüksektir.
  • Su sayacınız kapalı olmasına rağmen dönüyorsa su kaçağı vardır.
  • Kombideki basınç oranı gün aşırı düşüyorsa yüksek olasılıkla kalorifer tesisatınızda su kaçağı veya su sızıntısı başlamıştır.

Evde Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağını Nasıl Bulurum?

Evde su kaçağını nasıl bulurum? sorusunu soran daire sahipleri kalorifer tesisatındaki sorunlarda da su kaçağı ile karşılaşabilir. Gözle gördüğünüz alanlarda bir sızıntı veya kaçak bulunmuyorsa kombi basınç göstergelerinizi mutlaka kontrol ediniz. Kombi basıncı standart olarak yerinde durmuyor ve belirli aralıklar sürekli düşüyorsa ve takviye su ilave etmek zorunda kalıyorsanız kombi tesisatınızda su kaçağı vardır.

Bildiğiniz üzere genelde kalorifer tesisat boruları yeni nesil yapı ve binalarda beton altından ve duvardan ilerlemektedir. Olası bir su kaçağıda beton altındaki tesisat borularında oluşabilir. Kalitesiz tesisat borusu kullanımı, evde yapılmış bir tadilat işleminde alınmış bir darbe veya çevresel başka etkenler nedeni ile tesisat boruları çatlayabilir veya sorun çıkarabilir.

Gizli yerlerde oluşan su kaçak arızalarında mutlaka cihazla kameralı su kaçağı tespiti yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Cihaz olmadan yapılacak her işlem ciddi masraflarla karşılamanıza neren olabilir. Ayrıca tam emin olmadan evin bir çok farklı noktasında boşuna kırıp dökme yaparsınız.Firmamız Yoncu tesisat kalorifer tesisatınızdaki su kaçağının bulunması için haftanı 7 günü İstanbul Avrupa yakası ve Anadolu yakası tüm ilçe ve semtlerinde hizmet vermektedir.

Evde su kaçağını nasıl bulurum? bireysel yapabilecek pek fazla bir şey yoktur. 0538 293 26 16 bu numaradan profesyonel tesisatçı hizmetini Yoncu tesisat ekiplerinden hemen alabilirsiniz.

Share:
Blog

Tüm su kaçağı ve tamirat işlerinde teknolojik cihazlar ve gelişmiş modern yöntemler kullanarak üstün tesisat hizmetleri sağlıyoruz.

Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara