Su Kaçağı Tespit Bulma

Rutubet Nedir? Duvarlarda Sarartı Neden Oluşur? Çözümler
Rutubet Nedir

Rutubet Nedir? Duvarlarda Sarartı Neden Oluşur? Çözümler

Rutubet Nedir? Rutubet birçok evde yaşanan, sağlık etkileri, kötü koku ve görsellik açısından birçok evde sorun yaratan sorunlardan biridir. Nem, su buharının ayrıca neme dönüşmesi anlamına gelir. Nem, evlere ve mobilyalara da zarar veren oluşumdur. Bu nedenle evinizde böyle bir sorun varsa hemen harekete geçmelisiniz. Su buharının olduğu yerde nem de vardır. Rutubet evin herhangi bir yerinde, özellikle banyo ve mutfakta meydana gelebilir. Bununla birlikte, evdeki nemin ana nedeni zayıf yalıtımdır. Kötü tasarlanmış bir bina duvardan yağmur çeker.

Nem, bu yağmur sıcak hava ile karşılaştığında oluşur. Terleme sonucu bir süre sonra duvarlarda nem oluşur. Rutubet bazı yeni yapılarda dahi oluşabilmektedir. Yeni bir binada uygun şekilde yalıtmak önemlidir. Rutubet Nedir denildiğinde genellikle eski binalarda meydana gelir. Yağmur suyu çatlamış çatılardan veya duvarlardaki sızdığında, kısa süre sonra rutubet ortaya çıkar. Nem biriktiğinde duvarlar kararır ve biraz hoş olmayan bir koku oluşur. Tesisatçı olarak bildirmeliyizki, pencerenin altındaki duvarlarda da görülebilir. Pencerelerin altında veya üzerinde terleme fark ederseniz, havalandırma için pencereleri sık sık açın. Ayrıca kalın perdeler de bu gibi durumlarda kullanılmamalıdır. Kalın perdeler, nemi artıran hava akışını engeller.

Nem Oluşumunu Engellemenin Yolları Nelerdir?

Nemi önlemenin en iyi yolu izolasyon sistemlerini kullanmaktır. Evinizde rutubet varsa yapmanız gereken ilk şey sorunun kaynağını bulmaktır. Üst kattaki bir banyo veya mutfakla ilgili bir sorun, dairenize nemin girmesine neden olabilir. Bu durumda üst katta yaşayan insanlar kendilerini izole ederek bu sorunu çözmelidir. Çatıda nem sorunu varsa çatının onarılması ve çatlakların kapatılması gerekir. Bir apartmanda yaşıyorsanız, sadece dairenizi yalıtmak yardımcı olmaz.

Dairenin tüm dış cephesi yalıtılmalıdır. Nem sorunu zeminde ise zemin mutlaka yalıtılmalıdır. Zeminin de yenilenmesi gerekebileceğini unutmayın, evdeki nemi küf veya çürük meyve kokusundan anlayabilirsiniz. Özellikle nemin daha kuvvetli olduğu, güneş ışığının gelmediği veya sürekli havalandırmanın olmadığı odalarda, dolaplarda ve mutfak dolaplarını açtığınızda bu kokuyu çok daha güçlü hissedersiniz. Yazın kuru ve sıcak hava nedeniyle nem görülmez.

Rutubet Nedir

Rutubet Nasıl Önlenir, Çözüm Önerileri?

Bir apartmanda yaşıyorsanız, dış cephenin tamamı yalıtılmadan rutubete kesin bir çözüm bulmak çok zordur. Bunun dışında alınabilecek bazı önlemler de bulunmaktadır. Ancak bu önlemler çoğu zaman geçici çözümler sağlamaktadır. Evinizi sık sık havalandırmayı unutmayın. Ayrıca pencerelerde kalın perde kullanılmamalı ve ön yüzeyleri kapatılmamalıdır. Sadece içeriden ıslak hacim izolasyonu için hırdavatçılardan alınabilen farklı ebatlarda sistemler yapılabilir. Bu, dahili ısıtma için basit ama etkili çözümlerden biridir. Piyasada birçok hava kurutucu, pratik duvar kağıdı ve çeşitli cihazlar bulunmaktadır.

Böyle bir cihazı ıslak bir yere kurabilirsiniz. Bu, nem miktarına bağlı olarak az ya da çok yararlı olabilir. Küf ve neme karşı dayanıklı boya kullanımı da neme karşı koruma içindir. Evde canlı çiçek bulundurmak ve evde çamaşır kurutmak rutubet yaratır, hücrelerde çamaşır kurutmak da rutubet yaratır. Ancak maçalarda ısınma sorunu varsa rutubete de sebep olabilir. Dolaplarınız rutubet kokuyorsa, dolap kapaklarını açık tutmayı deneyin. Tüm bu önlemler nem hasarını en aza indirir.

Rutubet Nedir

Rutubet Kokusu ve Nem Kokusu Nasıl Kaldırılır, Yöntemler

Nemin belki de en kötü yönlerinden biri keskin kokusudur. Bu kokudan kurtulmak için evi sık sık havalandırmayı unutmayın. Bir kaşık hardal ile bir kaşık Türk kahvesini karıştırıp ıslak duvara yayabilirsiniz. Bu karışım ıslak bölgeye dikkatlice sürülmelidir. Bunu düzenli olarak yaparsanız nem kokusunun giderek azaldığını fark edebilirsiniz. Hardal kokusu sizi rahatsız ediyorsa sadece kahve de kullanabilirsiniz. Çiçekler odanın nemini artırır. Bu kokuyu arttırır. Evinizi bir kedi ile paylaşıyorsanız bilinçsizce bazı çözümleri uygulamışsınız demektir.

Kedi kumu, yüksek nem emme kapasitesine sahip olduğu için en iyi çözümlerden biridir. Kabartma tozu ve tuz karışımı, nemi oldukça iyi emen iki karışımdan biridir. Nemli alanlar için bu karışımı bir kaseye dökün ve yerleştirin. Hem nemi hem de rutubet kokusunu gidermeye yardımcı olur. Ayrıca çamaşır suyu ve cam temizleyiciyi karıştırıp nemli bölgeye püskürtebilirsiniz. Bu ikili nemi azaltır ve kokuları gidermede çok etkilidir.

Share:
Blog

Tüm su kaçağı ve tamirat işlerinde teknolojik cihazlar ve gelişmiş modern yöntemler kullanarak üstün tesisat hizmetleri sağlıyoruz.

Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara