Su Kaçağı Tespit Bulma

Banyo Zemininde Su Birikiyor 5 Sebep Etken - Yoncu Tesisat
Banyo Zemininde Su Birikiyor

Banyo Zemininde Su Birikiyor 5 Sebep Etken

Çok daireli, ortak tesisat kullanımlı ve ortak alanlı bir çok yapıda ve apartmanda geri su basma, banyo zemininde su birikme gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Ortak kullanımlı yapıların avantajları olduğu gibi bazı dezavantajlarıda bulunmaktadır.

Yıllardır kullandığınız banyoda şimdiye kadar sorun yokken birden zeminde su birikmesi görülüyorsa muhtemelen sizden kaynaklı bir sorun olmayabilir. Öncelikle yapılması gereken size ait dairenin banyo gider kısmının tıkalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Banyo gideri tıkanmışsa zeminde su birikir. Yeni kullanım yapılan binalarda bu sorun varsa zemin eğimindeki sorun veya yetersizli zeminde su birikmesine sebep olur.

Banyoda Su Birikintilerinin 5 Nedeni

1- Kullanıcı Hataları

Daire giderleri pimaş kanalları ile dışarı atılır. Yapının ilk inşasında kullanılan pimaşların çapı son derece önemlidir. Daire sahipleri kullanıcı hatalarında şayet pimaşlar ufaksa basit atıklarda dahi kısa sürede tıkanma sorunu ortaya çıkar. İnsanların banyolarda kişisel bakımları için çokça zaman geçirdiği biliyoruz. Bu nedenle zemine düşer neredeyse atık giderlere gitmektedir. Kimi zaman traş olurken etrafa saçılan kıllar, kimi zaman uzun saç kılları birikinti şeklini aldığında ciddi bir tıkanma neden olur. Buda suyun tahliyesini engeller ve banyo zemininde su birikiyor şikayeti alırsınız.

Banyoda Su Birikintilerinin 5 Nedeni

2 – Yanlış Tesisat Malzemeleri Kullanımı

Binaların yapımında mutlaka tesisat malzemelerinde detaylı seçim yapılmalıdır. Kalitesiz malzeme seçimi, ucuza kaçma ilerki senelerde pahalıya mâl olur. En ufak baskıya dayanamayacak borular, yüksek ısı veya soğukta çatlayacak borular, ucuz olması için çapı düşük seçilen borularda tıkanmaya neden olur ve banyolarda ciddi sorunlar yaratır.

3 – Ana Kanalizasyon Hattında Tıkanma

Sizden kaynaklı olmayıp hatta binanızında bir sorunu olmayıp ana kanalizasyon hattındaki sorundan dolayıda bu problem ortaya çıkabilir. Bu durumda hemen bulunduğunuz bölgenin su kanalizasyon işleri ile ilgili birimi mutlaka acil şekilde bilgilendirilmelidir. İstanbul için İski, Ankara için Aski, İzmir için İzsu gibi kamusal yerler bilgilendirilmelidir.

Banyoda Tesisat Patlaması

4 – Banyoda Tesisat Patlaması

Tesisatlar her ne kadar dayanımı son derece yüksek olarak bilinsede bazen basıncın yükselmesi ile çatlama ve sonuçta da patlamalar meydana gelebilir. Banyo zemininde su birikiyorsa tesisatta bir patlak veya çatlak olabilir.

5 – Su Kaçağı Sorunu

Banyo gider borunuz daire hattından çıktıktan sonra bina ortak hattına bağlanır. Gözle görülmeyen bu alanlarda yaşanabilecek herhangi bir su sızıntısı veya su kaçağı banyodan geri tepebilir. Bazen su giderden gelmeyip duvarladan, derz aralarından, tavandanda gelebilir. Bu durumda yapılması gereken cihazla sau kaçağı tespiti yapılmalıdır.

Banyo Giderinden Su Geliyor

Banyo Giderinden Su Geliyor

Banyo giderinden su geliyorsa yukardaki belirttiğimiz 5 etken önemsenmeli ancak bir kaç test ile sorunun kaynağı hızlıca tespit edilmeye çalışılmalıdır. Öncelikle banyo giderine su döküp kaç saniye içinde geri geldiğini kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmanızdaki amaç olası bir tıkanmanın yakında mı? yoksa uzak bir noktada mı olduğundan emin olmaktır.

Banyo Eğimi Ne Kadar Olmalı?

Banyo Zemininde Su Birikiyorsa ve yeni yapı ise usta işçilik hatasıda olasılık dahilindedir. Burda eğimin minimum %3 civarında olması tavsiye edilmektedir. Kusurlu bir zeminde zeminde su birikmesi herhangi bir tıkanma yaşanmadan dahi başınıza gelecektir.

Zemindeki su şikayetini bir daha almak ve bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız zemindeki fayansların sökülüp tekrar doğru bir eğimle zemin yapılmalıdır. Şayet eğimle ilgili olmayan bir sorunda fayansların sökümü yapılmamalıdır.

Banyo Zemin Tesisat İşleri

Yoncu tesisat firmamız yapıların Banyolar ve mutfaklar başta olmak üzere her alanında sizlere işçilik konusunda çözümler sağlamaktadır. Banyo zemininde benzer sorununuz varsa bizleri saat kaç olursa olsun arayabilir ve hizmet talep edebilirsiniz.

Tesisatçı ekibimiz adresinize tam donanımlı olarak gelir ve öncelikle sorunun kaynağını bulmaya çalışır. Sadece kişisel beceri değil özel ekipman ve cihazlarımızla müdahale ederiz. Kameralı sistemlerimizle uzak noktalarda olan tıkanma ve sorunlarıda kolayca buluruz. Yetersiz işçiliklerde veya ucuz çözüm aramanız halinde başınıza daha kötü sonuçlar çıkabilir. Tesisat firmamızın önceliği daima kırmadan dökmeden çözümler sağlamaktır.

Banyo Zemininde Su Birikiyor 5 Sebep Etken yazımız hakkında görüş, öneri, tavsiye veya daha detaylı bilgilendirme için bizi arayınız.

Share:
Blog

Tüm su kaçağı ve tamirat işlerinde teknolojik cihazlar ve gelişmiş modern yöntemler kullanarak üstün tesisat hizmetleri sağlıyoruz.

Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara