Su Kaçağı Tespit Bulma

5 Petekten Ses Gelmesi Nedeni ve Çözümü - Su Kaçağı Tespit Bulma
5 Petekten Ses Gelmesi Nedeni ve Çözümü

5 Petekten Ses Gelmesi Nedeni ve Çözümü

Peteklerden ses geliyorsa kullandığınız petek kalitesiz yada Termostatik vana arızalanmıştır. Peki sadece ses gelmesinin nedeni bunlar mı? Sizin için Peteklerden ses gelmesine neden olan ilk 5 sebep ve çözümünü listeledik.

Elde etmiş olduğumuz petek ses sorunları verileri tesisatçı uzmanlarımızın deneyimine dayanmaktadır. Listede belirtilmiş olan sebepler dışında çok yüksek ihtimal olmasada farklı sorunlarda yaşanmış olabilir.

1. Kalitesiz Peteklerden Ses Gelir

Yeni bir ev satın alırken genelde ciddi rakamlar öderiz. Bu rakamın karşılığında bir çok detaya dikkat ederiz. Öncelikle ilk bakılan yerler evin metrekaresi ve dekoratif özellikleri olur. Bir çok daire sahibi evin tesisatını önemsemez.

Kombi Radyatör Peteklerde gözde kaçan ve genelde önemsenmezler. Peteklerin kalitesiz olması neden sese sebep olur? Sorusunu sorabilirsiniz. Bunun cevabıda peteklerin boyasında gizlidir. Kaliteli peteklerde fırın boyası kullanılır. Kalitesi düşük peteklerde ise fırın boya maliyeti nedeni ile kullanılmamıştır. Bu sebeple petek içinde zamanla su ile temasında dolayı boya dökülmeleri oluşur. Bu döküntüler petek petek çeperine çarparak petekten ses gelmesine neden olur.

Kalitesiz Peteklerden Ses Gelir

2. Petekler Isındıkça Ses gelir

Peteklerde ısınma ile birlikte ses gelmesi varsa buda kalitesiz petek malzemesinden kaynaklı bir sorundur. Sıcak suyun petek içinde dolaşıma başlaması ile birlikte genleşme meydana gelir. Malzeme niteliklisiziliği nedeni ile bu genleşme petek içinde istenmeyen seslerin oluşmasına sebep olur.

Petek genleşme kanyaklı sorunun tam analizi şarttır. Petekten ses gelmesi bu noktadan çıktığı kesin ise peteklerin değiştirilmesi gerekecektir. Yine detaylı tespit işlemini tesisatçısından bir kaç defada yapmasını isteyin.

Petekler Isındıkça Ses gelir

3. Temiz Olmayan Petek Ses Yapar

Petek temizliğini uzmanlar pediyorik olarak her yıl yapılmasını öneriyor. Bunun nedeni her petekten maksimum oranda eşit ısının alınmasıdır. Temizliği yapılmayan peteklerde üst kısımlar soğuk alt kısımlar ise sıcak olur. Buda ısınamayan petek için kombinin sürekli çalışması anlamına gelir.

Petek iç tesisat temizliği yapılmadığı takdirde petek içinde biriken tortular ve yabancı maddeler zamanla kütlece büyük bir hâl alır ve pete içine çarparak ses oluşturur. Daire peteğinden ses geliyorsa ve petek kirli ise mutlaka petek temizliği yaptırın.

Temiz Olmayan Petek Ses Yapar

4. Termostatik Vana Arızalandıysa Petekten Ses Gelir

Termostatik vana içinde bulunan iğne nedeni ile ses oluşur. Petekten tık tık gibi bir ses duyuyorsanız termostatik vana arızası ile karşı karşıya kalma olasılığınız yüksektir. Suyun termostatik vana iğnesine düzensiz çarpması nedeni ile bu ses çıkar. Vananın arıza tespiti yapılması ile sorun netleşir. Tesisatçı ustası vanayı sökerek arızası olup olmadığına bakmalıdır. Bu vanaların değiştirilmesi mümkündür.

Termostatik Vana Arızalandıysa Petekten Ses Gelir

5. Petekten Su Sesi Gelmesi

Petek içindeki hava nedeni ile ses oluşmasıda sıkça görülen bir sorundur. Hem peteklerde hemde kombide ses oluşumuna neden olabilir. Petek içinde olaşan su devir daim ile birlikte hava nedeni ile ses çıkarır. Gelen ses genelde su sesidir ve rahatsız edicidir. Peteklerdeki havayı almak için tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur.

Purjör anahtarınız varsa bir kaç dakikalık bir işlemdir. Purjör yoksa düz bir tornavida kullanarak üst köşede bulunan vidayı çevirerek havayı alınız. petekten su gelene kadar içindeki havayı boşalmatmanız sorunu çözecektir. Bu işlem sonrasında kombinizdeki basıncın 1.5 olmasına dikkat ediniz.

Petekten Su Sesi Gelmesi

Kalorifer peteğinden ses gelmesi

Yukardaki 5 önemli tavsiyeye uyarak lütfen kontrollerinizi gerçekleştiriniz. Şayet bu kontrolün yapılması kendiniz yapamıyorsanız Yoncu Tesisat ekiplerine ulaşınız. Tesisat firmamız vereceğiniz adrese hemen tesisat ustasını gönderecek ve sesin kaynağını kolayca bulacaktır.

Kalorifer petek modelleriniz her ne olursa olsun ses gelmesine sebep olan noktayı buluruz. Kameralı, Görüntülü ve Ses dinleme cihazları ile tespit yaparız. Uygun servis ücretleri ile hemen hizmet alabilirsiniz.

Kalorifer peteğinden ses gelmesi

Kalorifer peteğinden su sesi gelmesi

Kalorifer peteğindeki su sesi sorunu için lütfen tesisatçı ayırmadan önce mutlaka peteklerin havasını almayı deneyiniz. Peteklerinden su sesine benzer sesin gelmesinde içerde oluşan havanın etkisi büyüktür. Bir çok kişi bu işlemi kendini daha önce hiç yapmadıysa dahi yapabilir.

Kalorifer peteklerinin havasını almanıza rağmen ses gelmeye devam ediyorsa mutlaka farklı bir yerde başka bir sorun vardır. Bunun için Yoncu tesisatı arayıp profesyonel tesisatçı hizmeti alabilirsiniz.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Accordion_Widget”][/siteorigin_widget]
Share:
Blog

Tüm su kaçağı ve tamirat işlerinde teknolojik cihazlar ve gelişmiş modern yöntemler kullanarak üstün tesisat hizmetleri sağlıyoruz.

Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara